Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Aktualności RSS - ikona

Sprzątenie świata

Będziemy sprzątać świat

2018-09-20

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, gminy Metropolii Poznań włączą się w akcję sprzątania świata. Tegoroczna, jubileuszowa - 25. edycja odbędzie się pod hasłem "akcja segregacja". Jak pisze główny organizator wydarzenia Fundacja Nasza Ziemia "celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów".

Konkurs dla uczniów - Młodzieżowe Przesłanie Klimatyczne dla przyszłości Obrazki - ikonka

2018-09-17

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy współpracy Międzynarodowych Targów Poznańskich i w partnerstwie z NFOŚiGW zapraszają młodzież szkół średnich do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie pn. "Młodzieżowe Przesłanie Klimatyczne dla przyszłości". Finał konkursu w postaci Młodzieżowego Kongresu Klimatycznego odbędzie się 24 października br. podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich POL-ECO SYSTEM.

Klucze przekazane - można już mieszkać Obrazki - ikonka

2018-09-14

Ponad dwa tygodnie przed zaplanowanym terminem w Tarnowie Podgórnym oddano do użytku mieszkania w ramach Gminnego Programu Budowy Mieszkań z Dojściem do Własności.

Śrem i Czempiń czekają na połączenie kolejowe Obrazki - ikonka

2018-09-13

W środę, 12 września 2018 r. w Śremie odbyło się spotkanie, w trakcie którego omówiono opracowanie - analizę stanu technicznego i określenia warunków koniecznych do przywrócenia ruchu pasażerskiego na linii kolejowej Śrem - Czempiń.

Metropolia Poznań dla czystego powietrza Obrazki - ikonka

2018-09-12

Metropolia Poznań zadba o czyste powietrze, na początek mierząc skalę problemu. 36 z listy 50 miast w Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znajduje się w Polsce. Średnie roczne stężenie pyłów w powietrzu, popularnie zwane SMOGiem, w większości polskich miast przekracza wielokrotnie zalecane przez WHO dopuszczalne normy.

Swarzędz w PKM, węzeł przesiadkowy otwarty Obrazki - ikonka

2018-09-07

Otwarty 6 września węzeł przesiadkowy przy dworcu PKP w Swarzędzu stanowi duże udogodnienie dla mieszkańców gminy Swarzędz, którzy na co dzień korzystają z komunikacji publicznej. Rozwiązanie, razem z połączeniami kolejowymi funkcjonującymi w ramach Poznańskiej Kolej Metropolitalnej (PKM) powinny zachęcić osoby dojeżdżające do Poznania do pozostawienia samochodu w garażu.

Nowy numer Kuriera Metropolitalnego Obrazki - ikonka

2018-09-04

Na terenie gmin tworzących Stowarzyszenie Metropolia Poznań obecnie trwa dystrybucja najnowszego, lipcowego numeru Kuriera Metropolitalnego.

Poznańska Kolej Metropolitalna jedzie do Swarzędza Obrazki - ikonka

2018-09-04

W czwartek, 6 września Swarzędz oficjalnie przystąpi do systemu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Tego dnia podpisana zostanie odpowiednia umowa.

Węzły przesiadkowe w gminie Pobiedziska Obrazki - ikonka

2018-08-29

Gmina Pobiedziska zrealizowała inwestycję, która objęła stworzenie trzech węzłów przesiadkowych zlokalizowanych na wschód od Poznania wzdłuż linii kolejowej Poznań-Bydgoszcz. Głównym celem projektu było stworzenie zrównoważonego systemu transportowego i zwiększenie roli niskoemisyjnego transportu publicznego w komunikacji na terenie Gminy Pobiedziska.

Kolejny numer Kuriera Metropolitalnego Obrazki - ikonka

2018-08-22

Na terenie gmin tworzących Stowarzyszenie Metropolia Poznań obecnie trwa dystrybucja najnowszego, lipcowego numeru Kuriera Metropolitalbego.

VIII Metropolitalny Spływ Kajakowy Obrazki - ikonka

2018-08-06

Zapraszamy do udziału w VIII Matropolitalnym Spływie Kajakowym, który odbędzie sie w sobotę, 1 września. Tym razem uczestnicy przepłyną ok. 30 km rzeką Wartą ze Śremu do Puszczykowa.

Przebudowa mostu Lecha w Poznaniu Obrazki - ikonka

2018-07-27

W nocy z 3 na 4 sierpnia północna część mostu Lecha w Poznaniu zostanie zamknięta, a w sobotę rozpocznie się jej rozbiórka.

Uroczyste otwarcie trasy rowerowej Radojewo-Biedrusko w Gminie Suchy Las współfinansowanej ze środków ZIT Obrazki - ikonka

2018-07-18

W dniu 13 lipca br. w towarzystwie starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego, Prezesa Zarządu MPK Poznań Sp. z o.o.. Wojciecha Tulibackiego oraz Wójta Suchego Lasu Grzegorza Wojtery, uroczyście otwarto prawie 3 kilometrowy odcinek trasy rowerowej łączącej Radojewo i Biedrusko. Nowo oddany odcinek z Łysego Młyna do Biedruska został sfinansowany w znacznej części (1,88 mln zł) ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla MOF Poznania. Projekt zrealizowała Gmina Suchy Las w ramach poddziałania 3.3.3 Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska w ramach ZIT dla MOF Poznania - Typ projektu II Rozbudowa systemu tras rowerowych na obszarze funkcjonalnym Poznania.

Śrem stara się o przywrócenie połączenia kolejowego z Czempiniem Obrazki - ikonka

2018-07-11

Adam Lewandowski, burmistrz Śremu, a zarazem wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, oraz Piotr Wiśniewski dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań w trakcie spotkania, które odbyło się 10 lipca w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Śremie, przedstawili koncepcję projektową zadania pn.: "Rewitalizacja linii nr 369 na odcinku Śrem - Czempiń w celu przywrócenia parametrów eksploatacyjnych i wznowienia ruchu kolejowego".

Specjalna oferta PKM dla uczestników festiwalu w Jarocinie Obrazki - ikonka

2018-07-09

Od 13 do 15 lipca potrwa tegoroczna edycja Jarocin Festiwal. Z inicjatywy Stowarzyszenia Metropolia Poznań, dla uczestników festiwalu Poznańska Kolej Metropolitalna wprowadza specjalną ofertę przejazdu.

Oferta kierowana jest do uczestników Festiwalu posiadających trzydniowy karnet wstępu na Jarocin Festiwal 2018 lub opaskę dodawaną do karnetu, które upoważniają do:

  • przejazdu w relacji Poznań Gł. - Jarocin, w pierwszych dwóch dniach Festiwalu, tj. 13 i 14 lipca br., z rabatem 30%;
  • darmowego przejazdu w relacji Jarocin - Poznań Gł. w dniu zakończenia Festiwalu, tj. 16 lipca br., o godzinie 2:04.

Oferta dotyczy wyłącznie taboru Kolei Wielkopolskich - operatora Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Tramwaj wodny do Poznania Obrazki - ikonka

2018-07-04

Tramwaj wodny Czerwonak rozpoczął regularne kursy. Stateczek pływa na trasie Czerwonak-Poznań wyłącznie w soboty, niedziele i święta ustawowe do 30 września 2018 roku.

Kolejne węzły z dofinansowaniem Obrazki - ikonka

2018-06-29

W piatek, 29 czerwca Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy na dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 3.3.3 pn. "Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska w ramach ZIT dla MOF Poznania". Dofinansowanie uzyskały inwestycje na terenie gmin Kleszczewo, Stęszew, Swarzędza i Buku.

Swarzędz na trasie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej Obrazki - ikonka

2018-06-29

W piatek, 29 czerwca br. przedstawiciele Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego, Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań oraz Miasta i Gminy Swarzędz podpisali porozumienie w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do uruchomienia połączeń w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) na trasach: Poznań Główny - Poznań Garbary - Poznań Wschód - Poznań Antoninek - Swarzędz; Swarzędz - Poznań Antoninek - Poznań Wschód - Poznań Garbary - Poznań Główny.

Nowy numer Kuriera Metropolitalnego Obrazki - ikonka

2018-06-28

Na terenie gmin tworzących Stowarzyszenie Metropolia Poznań obecnie trwa dystrybucja najnowszego, lipcowego numeru Kuriera Metropolitalbego.

Po raz drugi zawiązała się grupa zakupowa gazu ziemnego Obrazki - ikonka

2018-06-26

We wtorek, 26 czerwca 2018 r., w Sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu podpisano porozumienia dotyczące powstania grupy zakupowej gazu ziemnego.