Narodowy Dzień Pamięci Żołnierza Wyklętego - koncert Zespołu Contra Mundum

2018-03-02 ( piątek )
19:00
Koziegłowy

Wójt Gminy Czerwonak oraz Gminny Ośrodek Kultury Sokół zapraszają na koncert Zespołu Contra Mundum. Będzie to koncert upamiętniający Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Odbędzie się on 2 marca o godzinie 19:00 w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach.
CONTRA MUNDUM w tłumaczeniu oznacza" PRZECIW ŚWIATU". My stajemy "tylko"  i  "aż" PRZECIW  ZAPOMNIENIU- tak mówi o twórczości lider zespołu - Norbert "Smoła" Smoliński
Warszawski zespół CONTRA MUNDUM powstał latem 2014 roku. W jego skład weszli doświadczeni muzycy, obecni na scenie muzycznej od wielu lat. Premierowy koncert zespołu miał miejsce podczas 6. edycji Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Zespół koncertował także w Teatrze Wielkim w Warszawie na zaproszenie Zarządu NSZZ "Solidarność", Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Operze na Zamku w Szczecinie, w Auli im. Kard. Wyszyńskiego KUL, Centrum Edukacji IPN im. Janusza Kurtyki, na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Łodzi, a także w wielu innych prestiżowych miejscach na terenie całego kraju.
W swoim dorobku zespół posiada trzy albumy: "Cześć i Chwała Bohaterom" - wydany w lutym 2015 roku, "W Wierszu i Boju. 1914-1949" - wydany wiosną 2016 roku (Honorowy Patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), "Odważnym wszystkim pokłon niski" - solowy album Norberta "Smoły" Smolińskiego wydany w grudniu 2016 roku przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 35. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego (pieśni Bardów opozycji antykomunistycznej - P. Gintrowski, J. Kaczmarski, J.K. Kelus).
Na początku 2017 roku zespół wystąpił w teledysku promującym film "Wyklęty"  w reżyserii Konrada Łęckiego. Wykorzystany utwór "Już dopala się ogień biwaku" to pieśń Żołnierzy Wyklętych, do której nową muzykę skomponowali  członkowie CONTRA MUNDUM.
Występy w kraju, jak i zagranicą (m.in. dla Polonii w Wielkiej Brytanii w listopadzie 2017) trudno nazwać zwykłymi koncertami. To historyczne spektakle, w czasie których muzycy przeprowadzają Słuchacza po meandrach polskich dziejów. To oryginalna forma poznawania naszej historii i kultury poprzez wersy polskiej, patriotycznej poezji wybitnych Mistrzów pióra (S. Wyspiański, J. Słowacki, C. K. Norwid, K. K. Baczyński, T. Gajcy, Z. Herbert) oraz słowa gniewnych pieśni lat '70 i '80 (np. "Obława", "Janek Wiśniewski", "Pancry").

Bezpłatne wejściówki na koncert można odbierać w siedzibie GOK Sokół w Czerwonaku, ul. Gdyńska 47, w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach, ul. Piłsudkiego 3a oraz w informacji Urzędu Gminy, ul. Źródlana 39 (hol na parterze).

Zobacz gok-sokol.pl/