Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jezioro Maltańskie

malta

Nazwa jeziora pochodzi od kawalerów maltańskich, czyli rycerzy z zakonu joannitów, którzy mieli tu swoją siedzibę, kościół i hospicjum. Jezioro, na którym odbywa się wiele ważnych regat kajakarskich i wioślarskich, powstało w 1952 r. poprzez spiętrzenie wód rzeki Cybiny i ma powierzchnię 64,0 ha. Tor regatowy (jeden z najlepszych torów regatowych w Europie) ma 2190 m długości i 170-400 m szerokości.

W zachodniej części jeziora znajduje się największa w Poznaniu fontanna ufundowana dla upamiętnienia 750. rocznicy założenia miasta. Dużą atrakcją przyrodniczą są odkryte na Malcie podziemne ciepłe źródła, które mają być wykorzystane w projektowanym tu aquaparku. Wzdłuż północnego brzegu jeziora przebiega trasa wąskotorowej Kolejki Parkowej Maltanka, której końcowa stacja - Zwierzyniec - usytuowana jest w pobliżu wejścia do Wielkopolskiego Parku Zoologicznego (Nowe Zoo).

Na południowym brzegu - na kopcu Wolności znajduje się sztuczny, całoroczny stok narciarski oraz letni tor saneczkowy. U stóp kopca czynne jest pole do nauki gry w golfa oraz tor do minigolfa. W pobliżu jest także strzeżone kąpielisko. W tej pięknej scenerii latem odbywają się spektakle Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. W okresie zimowym na zachodnim brzegu jeziora czynne jest lodowisko.

Kąpielisko jest zlokalizowane na południowym brzegu jeziora z trawiasto-piaszczystą plażą (100 m linii brzegowej). Strefę kąpieliska wyznaczają pomosty żelbetowe okalające kąpielisko. Zaplecze kąpieliska stanowi budynek murowany z sanitariatami. Brak możliwości zakotwiczenia sprzętu wodnego. Duża liczba kąpiących się  - 600 osób (wg POSiR).

Sezon: 15.06. - 31.08.2017 r.

Informacja o jakosci wody na stronie: www.psse-poznan.pl

Zobacz także: