Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jezioro Kierskie

kiekrz

Nie tylko dla poznaniaków Jezioro Kierskie jest synonimem sportów wodnych i wypoczynku na łonie natury. Położone w zlewni rzeki Samicy, ma kształt typowej rynny o długości 4800 m i szerokości 2100 m, ciągnącej się od Krzyżownik do Kiekrza. Powierzchnia jeziora wynosi 285 ha, a maksymalna głębokość wody 37,6 m.
Jezioro należy do najlepiej zarybianych przez Polski Związek Wędkarski i jest ogólnodostępne do wędkowania przez cały rok. Nic więc dziwnego, że spotkać tu można wielu wędkarzy, którzy mogą liczyć przede wszystkim na sielawę, ale także np. na węgorza, sandacza, szczupaka, okonia, amura białego, karpia czy leszcza. Wędkować można zarówno z brzegu, jak i łodzi.
Najwięcejjednak zwolenników Jezioro Kierskie ma wśród żeglarzy. To właśnie w Kiekrzu, w 1933 r. powołano do istnienia Jacht Klub Wielkopolski, a obecnie swe przystanie ma kilkanaście klubów żeglarskich. Marynarze z Kiekrza, wśród nich olimpijczycy i uczestnicy żeglarskich mistrzostw świata, mogą pochwalić się wieloma sportowymi sukcesami. Zimą na jeziorze spotkać można bojerowców, fanów ice-boardów i paralotniarzy na łyżwach lub nartach. Przeszło 12-kilometrowa linia brzegowa jeziora zapewnia doskonałe warunki dla rekreacji oraz turystyki pieszej i rowerowej.
W Krzyżownikach znajduje się strzeżone kąpielisko, funkcjonuje także miejsce wykorzystywane do kąpieli nad jeziorem Kierskim przy Ośrdodku Kaskada (ul. Międzyzdrojska 1 w Poznaniu) oraz ośrodki wypoczynkowe i szkoleniowe.

Kąpielisko Krzyżowniki - zlokalizowane na południowo - wschodnim brzegu jeziora, plaża piaszczysto-trawiasta - 75 m linii brzegowej. Miejsce do kąpieli wyznaczone za pomocą bojek, przy kąpielisku pomost na sprzęt pływający, zaplecze kąpieliska stanowi pawilon typu kontener, w którym znajdują się sanitariaty ze szczelnym zbiornikiem bezodpływowym oraz 2 sanitariaty przenośne typu TOI TOI w sezonie letnim. 

Sezon: 15.06. - 31.08.2017 r.

Informacja o jakosci wody na stronie: www.psse-poznan.pl

Zobacz także: