Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jezioro Bnińskie

bnińskie

Położone w południowej części gminy Kórnik jezioro jest jednym z największych w regionie. Ciągle zmniejszająca się powierzchnia akwenu wynosi ponad 225 hektarów, a rynnowy kształt i średnio rozwinięta linia brzegowa zdradzają jego pochodzenie. Zbiornik wodny powstał z wytopienia brył martwego lodu pozostałych w głębokiej rynnie wykorzystywanej przez wody topniejącego lodowca. Jego średnia głębokość wynosi 4,2 metra, natomiast maksymalna głębokość to 8,5 metra.

Nad zachodnim brzegiem jeziora położony jest Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Błażejewko. Bogata oferta bazy noclegowej i nastawienie na aktywny wypoczynek sprawiają, że jest to bardzo atrakcyjne miejsce na spędzenie wolnego czasu. W Błażejewku na terenie ośrodka znajduje się niestrzeżone miejsce do kąpieli i wypożyczalnia sprzętu wodnego i motorowodnego. Można również korzystać z własnych urządzeń motorowodnych dzięki slip'owi do wodowania.

Ofertę wypoczynkową uzupełniają liczne lokale gastronomiczne (stołówka na 300 miejsc, restauracja "Pod Muszelką", bar "Kogucik", kawiarnia "Błażej" i sezonowe punkty gastronomiczne), parking niestrzeżony i toalety.

Jakość wody w akwenie jest stale monitorowana. W oparciu o badania przeprowadzone w 2001 roku wody jeziora zaliczono do III klasy czystości.

Niskie i w niewielkiej części zalesione brzegi sprawiają, że jezioro bnińskie jest lokalną Mekką wędkarzy. Liczne gatunki ryb występujących w jego wodach i zróżnicowane dno akwenu dodatkowo urozmaicają i uatrakcyjniają ofertę łowiecką. Wchodzi ono w skład jezior Gospodarstwa Rybackiego w Miłosławiu.

Liczne tereny zielone i lasy otaczające ośrodek są idealnym miejscem pieszych wędrówek i spacerów. Wzdłuż zachodniego brzegu jeziora bnińskiego wiedzie szlak rowerowy zwany Łęgami Nadwarciańskimi. Dodatkowe atrakcje turystyczne zlokalizowane w pobliżu kąpieliska to promenada wokół jeziora kórnickiego oraz barokowy ratusz w Bninie.

aktualizacja: 15.06.2015 r.

Zobacz także: