Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jezioro Kórnickie

kórnickie

Położony w centralnej części gminy Kórnik akwen jest częścią malowniczej Rynny Kórnicko-Zaniemyskiej. Jezioro polodowcowe, rynnowe o słabo rozwiniętej linii brzegowej. Jego powierzchnia wynosi 81,9 hektarów, a średnia głębokość 2,5 metra. W najgłębszym miejscu lustro wody oddalone jest od dna o 6 metrów. Wzdłuż jego wschodniego brzegu położone jest miasto Kórnik.

Na północno-zachodnim brzegu akwenu znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na jego terenie znajduje się strzeżone miejsce do kapieli od 1 lipca do 31 sierpnia w godzinach 10:00 - 18:00 (informacja dodatkowe o czasie dyżurów ratownika pod numerem tel. 61-8-170-183 lub OSiR Kórnik, ul. Leśna 6) z pomostem i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Do dyspozycji pozostają rowery wodne, łodzie wiosłowe i kajaki.

Jezioro kórnickie jest zamknięte dla sprzętu motorowodnego. Jedyną możliwością wpłynięcia na jego wody jednostką z napędem spalinowym jest rejs statkiem Biała Dama, podczas którego oprócz podziwiania widoków można wysłuchać ciekawostek o mieście. Istnieje również możliwość pozostawienia samochodu na parkingu niestrzeżonym i skorzystania z zaplecza sanitarnego.

Jakość wody w akwenie jest stale monitorowana. W oparciu o badania przeprowadzone w 2001 roku wody jeziora zaliczono do III klasy czystości.

Baza noclegowa oferuje domki pięcioosobowe w bezpośredniej bliskości jeziora należące do OSiR oraz apartamenty w hotelu Daglezja. Dla spragnionych aktywnego wypoczynku do dyspozycji pozostają boiska do koszykówki, piłki nożnej i siatkówki plażowej. Zaplecze gastronomiczne reprezentowane jest przez restaurację w hotelu Daglezja oraz Tawernę Pod Żaglami, która znajduje się blisko miejsca do kąpieli.

Tereny otaczające jezioro kórnickie od zachodniej jego strony to las doświadczalny Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Na jego terenie znajduje się szlak turystyki pieszej o nazwie Ścieżka Zdrowia. Licząca 3,8 km trasa została urozmaicona o 14 stacji zapatrzonych w urządzenia rekreacyjne i tablice opisujące charakter i sposób ćwiczeń. Ponadto, przez malownicze tereny jeziora kórnickiego przebiegają liczne szlaki rowerowe.

Odwiedzając Kórnik nie należy zapomnieć o odwiedzeniu licznych zabytków kultury i architektury. Do dyspozycji turystów pozostają neobarokowy ratusz, gotycki kościół parafialny, promenada wzdłuż jeziora kórnickiego oraz oczywiście słynny zamek wraz z arboretum.

Informacja o jakosci wody na stronie: www.psse-poznan.pl

Zobacz także: