Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Komorniki

herb

Komorniki to gmina położona w bezpośredniej bliskości Poznania, jednego z największych polskich miast. Gminę tworzy 8 sołectw: Chomęcice, Głuchowo, Komorniki, Szreniawa, Łęczyca, Plewiska, Rosnówko i Wiry. To jedna z najdynamiczniej rozwijających się demograficznie gmin Polski. Na obszarze 66,55 km2 mieszka blisko 21 000 mieszkańców i ta liczba wciąż rośnie.

Największym walorem gminy jest jej położenie komunikacyjne. Prawdziwie "tranzytowy" charakter tworzy doskonałe warunki gospodarcze sprzyjające lokalizacji wszelkich inwestycji, dając szanse wszechstronnego rozwoju. W sąsiedztwie Poznania znajduje się korzystny splot dróg. W części północnej Gminy przebiega autostrada A2 Warszawa - Berlin, gdzie znajduje się węzeł autostradowy na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 5 Poznań-Wrocław. Drugi węzeł planowany jest w Głuchowie na skrzyżowaniu z przyszłą zachodnią obwodnicą Poznania, która połączy drogę nr 11 Poznań-Koszalin z drogą nr 5. Południową część gminy zamyka naturalna granica pasa jezior.

Gmina Komorniki ma doskonałe warunki dla rozwoju turystyki. Niemal ćwierć obszaru gminy zajmuje Wielkopolski Park Narodowy (WPN), który dzięki walorom krajobrazowo-przyrodniczym pozwala wypocząć mieszkańcom po trudach pracy i nauki. Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, jedno z największych tego typu w Europie, oferuje bogaty wachlarz wystaw i ekspozycji stałych. Niezwykle popularne są masowe imprezy kulturalne, jak chociażby: Jarmark Wielkanocny, Festyn Zielonoświątkowy, Niedziela w Muzeum, Wesele Wiejskie czy Jarmark Bożonarodzeniowy, które co roku przyciągają zwiedzających z terenu całej Polski i spoza granic. Dzięki terenom znajdującym się na obszarze WPN podnoszą się walory turystyczne Gminy Komorniki. Z uwagi na piękno krajobrazu i walory rekreacyjno-wypoczynkowe po najciekawszych miejscach gminy został wytyczony szlak rowerowy im. Jana Pawła II.

Gmina Komorniki jest laureatem wielu prestiżowych konkursów. Od 2002 roku Gmina uczestniczy w konkursie Gmina "Fair Play" Certyfikowana lokalizacja Inwestycji, którego celem jest wyróżnianie gmin zaangażowanych w tworzenie możliwie najlepszych warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej i inwestowania. W 2009 roku po raz kolejny gmina zdobyła wyróżnienie "Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji".

Gmina Komorniki jest wyróżniona w konkursie "Teraz Polska". W 2007 roku po raz pierwszy do konkursu przystąpiły 94 gminy, z czego nagrodzono dziewięć z nich,  wśród których znalazły się również Komorniki. Celem edycji Konkursu "Teraz Polska" dla Gmin jest wyłonienie oraz wyróżnienie Godłem "Teraz Polska" najlepszych, pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców, gmin w Polsce.

W roku 2009 Gmina Komorniki po raz pierwszy wzięła udział w Konkursie organizowanym przez Ministra Środowiska - "Lider Polskiej Ekologii". Dwunasta już edycja konkursu okazała się szczęśliwa dla Gminy, która debiutując w ekorywalizacji otrzymała w kategorii jednostek samorządu terytorialnego tytuł "Lidera Polskiej Ekologii 2009" za "gospodarkę wodno-ściekową i odpadami w Gminie". W tej kategorii tytuł "Lidera" otrzymują te gminy, związki gmin lub powiaty, których działalność w sposób zdecydowany wpływa na zrównoważony rozwój regionu.

Gmina Komorniki - tu warto inwestować, mieszkać, wypoczywać..