Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Powietrze nad metropolią będzie czystsze

2017-06-28

Bardzo optymistyczne informacje dotyczące ograniczenia emisji szkodliwych związków do powietrza na obszarze Poznania i terenie objętym działalnością Stowarzyszenia Metropolia Poznań  przekazano w trakcie konferencji pt. "Czysta energia dla miast i gmin".

Celem wszystkich, omówionych w trakcie wystąpień działań ma być ograniczenie zużycia energii elektrycznej, oszczędność ciepła i eliminacja źródeł emisji zanieczyszczeń.
Jedną z dziewięciu prelekcji, które wygłoszono w trakcie konferencji przedstawiła Sylwia Ciesiółka z Biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Uczestnicy zapoznani zostali z historią Stowarzyszenia i ideą, która towarzyszyła jego powołaniu. W zasadniczej części swojego wystąpienia Sylwia Ciesiółka poinformowała o działaniach Stowarzyszenia, które mają przyczynić się do transformacji gospodarki samorządów Metropolii w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Metropolia Poznań w obszarze gospodarki niskoemisyjnej przy wykorzystaniu środków zewnętrznych powstały trzy bardzo ważne strategiczne dokumenty: Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Metropolii Poznań, Master Plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej oraz Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania.
Sylwia Ciesiółka poinformowała też o działaniach Stowarzyszenia jako Instytucji Pośredniczącej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w zakresie dotyczącym Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania (ZIT). W ramach ZIT dostępne są środki na dofinansowanie działań proekologicznych. Szanse na wsparcie mają projekty z zakresu gospodarki niskoemisyjnej (termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej oraz ograniczenie niskiej emisji w MOF Poznania, a także mobilność miejska i wspieranie strategii niskoemisyjnych w MOF Poznania).
W trakcie wszystkich konferencyjnych prezentacji przedstawiano możliwości ograniczenia emisji szkodliwych substancji do powietrza. Mówiono o wykorzystania do produkcji prądu alternatywnych źródeł energii i warunkach, które należy spełnić (m.in. modernizacja sieci), aby zwiększyć udział OZE w produkcji energii. Wykazano też oszczędności energii jakie daje termomodernizacja obiektu i budowa budynków pasywnych. Jeden z prelegentów wykazywał oszczędności energii, które można osiągnąć stosując sterowanie oświetleniem ulic w miastach. Cześć polskich miast już korzysta z lamp, które są programowane w zależności od potrzeb mieszkańców konkretnej części miasta.