Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

W Swarzędzu będą kształcić na europejskim poziomie

2017-09-19

Do końca sierpnia przyszłego roku zakończy się rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Nr 1 w Swarzędzu. 18 września wbudowano w fundament akt erekcyjny. Koszt realizacji projektu wyniesie ok. 34 mln zł z czego około 20 mln zł pochodzi z europejskich funduszy. Grunt pod rozbudowę przekazała gmina Swarzędz.

Obecnie w budynkach przeznaczonych dla 650 uczniów kształci się w systemie dziennym 1075 osób. CKP cieszy się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży i pracodawców, którzy wysyłają tutaj pracowników w celu podniesienia kwalifikacji.
"Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu będzie najnowocześniejszym obiektem dydaktycznym w Polsce, którego wartość szacuje się na 34 mln zł. Dzięki temu kształcenie zawodowe w powiecie poznańskim zyska europejski poziom" - napisano m.in. w Akcie Erekcyjnym Centrum Kształcenia Zawodowego  w Swarzędzu. W ramach realizacji inwestycji do istniejącego budynku szkoły dobudowane zostanie, nowe skrzydło na planie litery "L". Znajdzie się w nim 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu oraz część hotelowo-gastronomiczna, która służyć będzie nauce zawodu na potrzeby kierunku gastronomiczno-hotelarskiego.
Dodatkowo wybudowany zostanie wolnostojący parterowy budynek, w którym zlokalizowana będzie pracownia obsługi diagnostycznej samochodów. W pracowni przewiduje się m.in. lokalizację kanału do obsługi pojazdów oraz wbudowane w posadzkę urządzenia diagnostyczne pojazdów: płyta do kontroli zbieżności, rolki hamulcowe, urządzenie do badania amortyzatorów, szarpaki. Cały obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Powierzchnia użytkowa nowych budynków wyniesie 3 717,12 m² (budynek główny 3 606,93 m², budynek pracowni obsługi diagnostycznej 110,19 m²). Zakres projektu obejmuje także kompleksowe zagospodarowanie terenu.
W nowych pracowniach CKP chętni kształcić się będą w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik automatyk, operator obrabiarek skrawających, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, technik informatyk, tapicer, stolarz, technik mechanik, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, technik mechanik specjalność urządzenia  sterowane numerycznie CNC, elektryk.
W uroczystości wmurowania Aktu Erekcyjnego na zaproszenia Jana Grabkowskiego licznie wzięli udział wielkopolscy posłowie i senatorowie oraz burmistrzowie i wójtowie gmin tworzących Stowarzyszenie Metropolia Poznań.
Do projektu pn. "Rozwój infrastruktury Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu" powiat poznański otrzymał w trybie pozakonkursowym, w ramach Poddziałania 9.3.4 Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej w ramach ZIT dla MOF Poznania, dofinansowanie w wysokości blisko 17 mln zł.

Zobacz także: