Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Rozpoczęcie prac nad reaktywacją połączenia kolejowego Śrem - Czempiń

2017-10-02

Umowę na sfinansowanie prac związanych z opracowaniem studium wykonalności dla realizacji zadania pn. "Rewitalizacja linii kolejowej nr 369 na odcinku  Śrem - Czempiń", podpisali 2 października 2017 r., przedstawiciele Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Województwa Wielkopolskiego i Gminy Śrem.

W imieniu Stowarzyszenia Metropolia Poznań umowę podpisali: prezes Zarządu Jacek Jaśkowiak oraz wiceprezes Jan Grabkowski, Województwo Wielkopolskie reprezentował wicemarszałek Wojciech Jankowiak, natomiast w imieniu gminy Śrem umowę podpisał burmistrz Adam Lewandowski.

Na realizacją zadania przeznaczono w sumie 350 tys. zł. Stowarzyszenie Metropolia Poznań przekaże 150 tys. zł, tyle samo pochodzić będzie z budżetu Województwa Wielkopolskiego, natomiast gmina Śrem przeznaczy 50 tys. zł. Stowarzyszenie Metropolia Poznań w ciągu 60 dni, w drodze przetargu nieograniczonego wybierze wykonawcę zadania.

Po wykonaniu studium trzeba będzie jeszcze znaleźć środki na sfinansowanie projektu i zachęcić PKP PLK SA do jego realizacji.

Linia Poznań - Śrem mieści się w obrębie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, stąd duże zaangażowanie Stowarzyszenia Metropolia Poznań w realizację przedsięwzięcia.

Ruch kolejowy na linii Czempiń - Śrem został zawieszony ok. 20 lat temu. Jej reaktywacja pozwoli na włączenie Śremu, bardzo ważnego ośrodka dysponującego dużym potencjałem społecznym i gospodarczym, do systemu umożliwiającego mieszkańcom gminy sprawny dojazd do Poznania. Obecnie ruch pomiędzy Śremem, a Poznaniem odbywa się przede wszystkim komunikacją samochodową. Dojazd trwa godzinę, natomiast po uruchomieniu połączenia kolejowego czas przejazdu pomiędzy tymi dwoma miastami skróciłby się o połowę. Pozytywnym zjawiskiem byłoby odciążenie dróg dojazdowych do Poznania i ulic w samym mieście.
Z uwagi na to, że linia Poznań - Czempiń jest zelektryfikowana, również odcinek Śrem - Czempiń będzie rozpatrywany z elektryfikacją.