Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

W drodze do efektywnych konsultacji społecznych w Metropolii Poznań

2017-10-03

Konsultacje społeczne są fundamentem procesu budowania wspólnoty lokalnej. To wielkie wyzwanie, któremu sprostać muszą zarówno samorządy, jak i obywatele. Wzrost udziału mieszkańców w konsultacjach społecznych oraz zwiększenie zaangażowania obywateli w sprawy publiczne w samorządach to główne cele realizowanego obecnie projektu pt. "Aktywni obywatele Metropolii Poznań".

Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO). W dniu 3 października odbyło się pierwsze szkolenie cyklu edukacyjnego dla pracowników samorządowych dotyczące narzędzi konsultacji społecznych.
Projekt zakłada wykonanie i uruchomienie metropolitalnego portalu konsultacji społecznych. Na portalu będzie można znaleźć informacje na temat konsultacji społecznych organizowanych przez wszystkie samorządy należące do Stowarzyszenia (23 jednostki terytorialne, w tym Miasto Poznań i Powiat Poznański) oraz przez inne podmioty. Każdy mieszkaniec metropolii będzie mógł w jednym miejscu znaleźć wszystkie ogłoszenia o konsultacjach dotyczących określonych samorządów i zróżnicowanych dziedzin np. planowania przestrzennego, rewitalizacji, transportu, ochrony środowiska czy rozwoju lokalnego. Udostępniony moduł ankietowy stworzy możliwości zwiększenia partycypacji społecznej, a zaawansowana wyszukiwarka ułatwi poszukiwanie konsultacji. Użytkownik będzie mógł zamówić newsletter z informacją o nowych konsultacjach w obszarze swojego zainteresowania, a także polecić konsultacje znajomym i przekazać im informacje online np. o spotkaniach konsultacyjnych.  
W październiku ruszył kompleksowy program szkoleń z zakresu metod prowadzenia konsultacji i obsługi nowego portalu m.in. dla przedstawicieli organizatorów konsultacji społecznych - urzędników samorządowych, przedstawicieli NGO oraz mieszkańców.
Uczestnicy projektu otrzymają również opracowany specjalnie dla ich potrzeb "Niezbędnik konsultacji społecznych" i skorzystają z wsparcia mentoringowego, a całość przedsięwzięcia zakończy się konferencją podsumowującą.
Portal udostępniony zostanie dla mieszkańców pod adresem www.konsultacje.metropoliapoznan.pl już w listopadzie. Administracją i utrzymaniem portalu zajmować się będzie zespół pracowników biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań, jednak kluczową rolę w realizacji przedsięwzięcia odgrywać będą przedstawiciele organizatorów konsultacji zamieszczający ogłoszenia o konsultacjach i publikujący ankiety online.
Po zakończeniu projektu, portal ma na stałe zająć ważne miejsce w świadomości obywatelskiej mieszkańców aglomeracji poznańskiej, jako kolejny etap na drodze integracji metropolitalnej.