Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Konferencja w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

2014-12-16

Ponad sto osób - przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego tworzących Stowarzyszenie Metropolia Poznań wzięło udział w całodniowej konferencji dotyczącej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Konferencja odbyła się 15 grudnia 2014 r. w budynku WTC w Poznaniu.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to działania, w ramach których na terenie obszarów funkcjonalnych dużych miast w Polsce realizowane będą projekty o charakterze metropolitalnym. Jeden z takich obszarów tworzą gminy, które wchodzą w skład Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Do roku 2020, na inwestycje służące mieszkańcom Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Poznania, Stowarzyszenie Metropolia Poznań otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości ok. 196,6 mln. euro. Wielkopolska, jako pierwsza przesłała strategię ZIT do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Strategia jest dokumentem samorządowo - eksperckim opracowanym pod kierunkiem prof. Tomasza Kaczmarka.

Witając uczestników konferencji, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślał korzyści wynikające ze wspólnego działania gmin w ramach metropolii.

Dyrektor Biura Metropolii Poznań Maciej Musiał szczegółowo omówił 10 projektów, które miałyby być realizowane w ramach ZIT (Poznańska Kolej Metropolitalna; Aglomeracja Poznańska Metropolią Informatyczną; Integracja sieci dróg zarządzanych przez samorząd z drogami S-5 i S-11 oraz autostradą A-2 i projekty do nich komplementarne; Metropolitalny system tras rowerowych; Termomodernizacja i likwidacja niskiej emisji w budynkach Użyteczności Publicznej na Obszarze Funkcjonalnym Poznania; Metropolitalny system promocji gospodarczej; System informacji i promocji turystyki; Ochrona i modernizacja zabytkowych obiektów użyteczności publicznej; Poprawa dostępu do wysokiej jakości usług profilaktyki zdrowotnej na Obszarze Funkcjonalnym Poznania; Poprawa dostępu do usług społecznych na OF Poznania) oraz projekty komplementarne.

Podczas konferencji minister infrastruktury i rozwoju Jarosław Waszkiewicz poinformował, o przewidzianych na styczeń warsztatach na temat ZIT

W załacznikach tematy poruszane na konferencji.

Załączniki: